Citadela – Nestárnoucí karetka

Citadela – Nestárnoucí karetka

Dnes bychom Vám rádi představili karetní hru Citadela, ve které si vyzkoušíte stavbu města a trochu toho blafování. Citadela je sice jednou ze starších her, ale věříme, že pro některé z Vás to bude novinka, kterou byste rádi měli ve své sbírce. Tak pojďme na to!

 

Jak se to hraje?
Ve hře Citadela stavíte své středověké město z co možná nejhodnotnějších budov. Zároveň se budete v každém kole schovávat za jednu z osmi postav, které Vám přinesou určité bonusy.

Nejprve tedy zamíchejte karty budov a každému hráči rozdejte po 4 kartách. To budou startovní budovy, ze kterých si budete vybírat ty nejvhodnější pro Vaše město. Poté zamíchejte všech osm postav a počínaje prvním hráčem si každý jednu (nebo dvě) vezměte. Pro každý počet hráčů se postavy vybírají trochu jinak, proto tady nebudeme rozvádět „draftování“ těchto karet. Základem však je, aby ostatní hráči nevěděli, jaký charakter budete na dané kolo mít. Výběr postavy je velmi důležitý, protože budovy mají různé barvy a jen některé postavy je možné s nimi nakombinovat.

Výběr postav tedy uděláte pokaždé na začátku nového kola. Poté jsou charaktery vyvolávány v daném pořadí. Hráč, který vyvolanou postavu ovládá, jí odkryje a začíná jeho tah. V prvním kroku, který se nazývá „Příjmy“, si hráč vezme 2 mince z banku nebo dobere jednu kartu budov. Poté následuje krok „Stavba budov“. V této fázi smí hráč postavit maximálně jednu budovu. Poslední akcí je využití schopnosti postavy. Většina Vám dá peněžní výhodu, ale některé Vám dovolí výměnu karet nebo například zabití jiných postav. Pro lepší pochopení se pojďme na jednotlivé charaktery podívat.

Mordýř – To je postava, která bude vždy vyvolána jako první. Mordýř Vám dovolí zabít jednu postavu (ne hráče, ale postavu!). Tato karta Vám bohužel nepřinese peníze navíc, protože nemá žádnou synergii s budovami.

Zloděj – Druhou postavou je zloděj. Ten Vám umožní okrást jinou postavu. To znamená, že při vyvolání okradené postavy Vám dá její majitel všechny peníze.

Čaroděj – Čaroděj Vám dovolí výměnu karet s bankem nebo dokonce s protihráčem.

Král – Král je čtvrtou postavou v pořadí a zároveň první, která se dá kombinovat s budovami. Při zahrání krále se stanete začínajícím hráčem pro další kolo. To znamená, že si budete vybírat postavu jako první. Dále dostanete jeden peníz za každou žlutou budovu ve Vašem městě

Kněz – Pátou postavou je kněz, který Vám přinese jednu minci za každou modrou budovu. Zároveň Vás ochrání proti Žoldnéři.

Kupec – Tato postava Vám přinese jednu minci, a navíc další peníz za každou zelenou budovu

Stavitel – Stavitel není spjat s konkrétní budovou. Díky němu si budete moci vzít dvě karty a v tomto kole postavit až 3 budovy.

Žoldnéř – Poslední postavou je žoldnéř, který Vám přinese bod za každou červenou budovu ve Vašem městě. Navíc bute moci zbourat jednu soupeřovu budovu. Stačí zaplatit náklady na její postavení mínus jeden peníz.

 

Takto se postupuje do té doby, než jeden z hráčů postaví 8 budov. Poté se dohraje rozehrané kolo a vyhodnotí se partie. Hráči dostanou body za všechny barvy budov ve hře, za ukončení hry a samozřejmě za hodnotu budov v jejich městech. Vítezem se stává ten, kdo má nejvíce vítězných bodů.

 

Závěrem
Tak a je za námi další článek. Tentokrát je trochu podrobnější, ale to jen proto, abychom Vám přiblížili tuto parádní karetní hru. Citadela je hrou, na kterou nedáme dopustit. Zvlášť, když se hraje ve větším počtu hráčů. Tato jednoduchá karetka je totiž až pro 7 hráčů. Pokud máte rádi blafování, strategii a trochu toho záškodničení, určitě neváhejte. Děkujeme, že nás podporujete a přejeme hezké čtení u dalších článků. Ahoj!


Citadela

Věk: 10+
Počet hráčů: 2-7
Čas: 60 minut

349 Kč  |  Koupit produkt

Zobrazení:(178)