Osadníci z Katanu – stálice mezi hrami

Osadníci z Katanu – stálice mezi hrami

„Poslední noc před přistáním na Catanu, byla tou nejhorší, jakou jsem zažil. O takových bouřích jsem dříve jen slýchal, ale nikdy jsem ji na vlastní oči neviděl. Divím se, že naše loďka nepraskla vejpůl. Sakra…přišli jsme o pár dobrých mužů…To ale není to nejhorší….Ze západu a východu jsme si všimli dalších lodí, které mířily k ostrovu. My jim ukážeme, kdo je nejsilnější! Tohle je náš ostrov!“

Vybudujte tu nejdelší obchodní stezku, vycvičte nejlepší armádu, postavte obrovská města a malé obchodní přístavní vesničky. Ukažte svým protihráčům, kdo je vládcem ostrova. Pojďte se s námi vypravit za úžasným dobrodružstvím na ostrově Catan.

Jaké to je být osadníkem?
V roli osadníka se snažíte kolonizovat bohem zapomenutý ostrov jménem Catan. Vaším úkolem je vytěžit, co nejvíce surovin, za které si budete moci vybudovat to největší panství na ostrově. Vítězí ten, kdo má jako první 10 bodů. Ostrov Catan se skládá z devatenácti hexagonových dílků krajin, které jsou obklopeny bouřlivým mořem. Každý dílek ostrova přináší různé suroviny. Těch je ve hře dohromady 5 – cihla, ruda, obilí, dřevo a ovce.

Jak se to hraje?
Nejprve je nutné sestavit hrací plán ostrova. Ten bude vypadat každou hru trochu jinak, což je super. Zamíchejte políčka a vytvořte mapu Catanu (viz. obrázek). Jakmile budete mít vytvořen ostrov, poskládejte na jednotlivá pole čísla a na poušť položte zloděje. Zamíchejte kartičky akčních karet a můžete začít.

Na začátku hry postaví hráči 2 vesnice a cesty, aby mohli čerpat suroviny z příslušných krajin ostrova. Se stavbou začne začínající hráč a postaví jednu vesnici a cestu. Po něm pokračují další hráči. Jakmile mají všichni jednu vesnici a cestu, staví se znovu, ale tentokrát v opačném pořadí.

Tak to byl celý začátek a nyní už můžete začít naplno hrát. První hráč hodí kostkami a podle součtu hodu se určí, kdo jakou surovinu dostane. Samozřejmě je obdržíte i v soupeřově kole. Může se stát, že padne číslo 7, které není na hracím plánu. To znamená, že se po Catanu přesouvají zloději. Aktivní hráč je posune z pouště na jakékoliv jiné políčko a vezme si kartu z ruky hráče, který zde má postavenou vesnici nebo město. Tím to ale nekončí. Z pole, kde se nacházejí zloději, není možné získávat suroviny. Přesunout zloděje musíte dalším hozením čísla 7 nebo pomocí rytíře, kterého najdete v Akčních kartách. A ještě jedna drobnost. Pokud při sedmičce máte více než 7 karet na ruce, polovinu odevzdáváte do banku.

Aktivní hráč může dále ve svém kole stavět cesty, vesnice, města a kupovat akční karty. Pokud zrovna nemáte potřebné suroviny, můžete nabídnout výměnu za jiné suroviny. Určitě se mnohokrát stane, že s Vámi nebude chtít nikdo obchodovat. Proto je zde směnný kurz s bankem 4:1 – tedy 4 stejné karty za jednu, kterou potřebujete.

Vítězem se stává ten, kdo má jako první 10 vítězných bodů. Ty získáváte za nejdelší obchodní cesty, největší vojska, města, vesnice a bodové karty z balíčku Akčních karet.

Máte rádi zajímavosti?
Věřili byste, že už je to více než 20 let, kdy tato hra spatřila světlo světa? Za tu dobu dostala mnohá ocenění a dočkala se několika zajímavých rozšíření. Kvalitu hry dokazuje i německá cena „Spiel des Jahres 1995“ a „Hra roku 2004“, která se uděluje v České republice. Otcem této oblíbené rodinné hry je Klaus Teuber. Osadníci se považují za jednu ze vstupních her do světa deskovek.

Závěrem
Osadníci jsou výbornou rodinnou hrou, která má velice jednoduchá pravidla, jednoduché herní mechanismy a zcela jistě ji ihned pochopí i děti. Ačkoliv už vyšlo mnoho lepších her, je tato hra stálicí, na kterou nedáme dopustit. Přes 20 let na trhu ukazuje, že jde opravdu o kvalitní hru.


 

 

Osadníci z Katanu

Věk: 10+
Počet hráčů: 3-4
Čas: 90 minut

 

839 Kč  |  Koupit produkt

Zobrazení:(145)