Patchwork – krásná a jednoduchá hra pro dva

Patchwork – krásná a jednoduchá hra pro dva

„Ták děti. Jehly, látky a knoflíčky do ruky. Začínáme!“

Patchwork je jednoduchou hrou pro dva hráče, ve které se snažíte ušít tu nejhezčí a hlavně nejhodnotnější dečku z různých kusů látky. Ač by se mohlo zdát, že se jedná o ryze dámskou hru, opak je pravdou. Pohodlně se usaďte a jdeme šít!

Jak se to hraje?

Nejprve je nutné hru řádně připravit. Herní desku, po které se budete pohybovat umístíte mezi Vás. Okolo položíte všechny dílky látek a mezi ně jednu dřevěnou figurku. Hráči si vezmou žlutou nebo zelenou desku s roměry 9×9, na kterou budou umisťovat kusy látek, tedy šít, a pár knoflíků do začátku. Ty slouží v této hře jako měna, za kterou si kupujete další dílky do Vaší dečky.

Teď už je to jednoduché. Hráč si ve svém tahu může koupit jednu ze tří látek, které jsou položeny na pravé straně od dřevěné figurky. Každý takový kus látky má na sobě počet knoflíků, tedy cenu, za kterou si dílek můžete koupit a také symbol přesýpacích hodin, který určuje, kolik času Vám přišití tohoto kusu zabere. Hráč tedy přesune dřevěnou figurku na místo dílku, který si vzal, zaplatí cenu a posune se na hracím plánu o určitý počet času.

Pokud si ve svém kole nebudete chtít nic koupit, nemusíte. V tom případě se posunete na herním plánu před svého soupeře a dostanete tolik knoflíků, kolik jste ušly políček. Tak to byl první ze způsobů, jak získat knoflíky zpět do své zásoby. Druhý způsob Vás vlastně čeká po cestě herním plánem. Pokud překročíte symbol s knoflíkem, spočítáte si knoflíčky na své desce a přesně tolik jich dostanete ze společné zásoby. Na hracím plánu se dále nacházejí záplaty, které si můžete vzít, pokud jste první hráč, který je překročil. Ty jsou skvělou výplní, pokud Vám někde vznikla mezírka.

Zajímavé je, že na řadě je vždy hráč, který je na hracím plánu pozadu. Pokud tedy budete správně vybírat dílky, budete hrát i vícekrát za sebou. Konec hry nastává, když oba hráči protnou „cílovou pásku“ na hracím plánu. Hráči si poté jen spočítají knoflíky ve své zásobě, odečtou body za prázdné pole na svém plánku a popřípadě si jeden hráč, který jako první vytvořil celistvou dečku 7×7, přičte 7 bodů. Kdo má víc, ten vyhrál. Jak jednoduché.

 

Věděli jste, že…?

Otcem této deskové hry je Uwe Rosenberg – německý designér deskových her, který přivedl na svět oblíbenou Agricolu nebo její mladší sestřičku Cavernu.

Hra Patchwork byla nominována na spousty zajímavých cen a těší se veliké oblibě mezi hráči.

Závěrem

Patchwork je jednou z nejlepších her, které jsme měli možnost vyzkoušet. Mechanizmus, který připomíná tetris, knoflíky jako měna, získávání knoflíčků a spousty dalšího. To jsou důvody, proč nás tato hra nadchla. Ač se jedná o ženské téma, určitě si rádi zahrají i muži. Jediná škoda je, že hra je pouze pro dva. Ale do stanu pro pár ideální. A proč si vlastně něco neušít i u piva?


 

 

Patchwork

Věk: 8+
Počet hráčů: 2
Čas: 30 minut

319 Kč  |  Koupit produkt

Zobrazení:(148)